Bliv en del af AGF 1880 U15 – et stærkt fællesskab med plads til ambitioner
Foto: AGF's U15-hold
AGF af 1880 er moderklubben til det professionelle AGF og drives som en forening med plads til både bredden og ambitionerne.
Fra sommeren 2025 stiller vi med hold i Liga 3 og Liga 5, så der er plads til at folde sig ud på det niveau, der passer.
Trænerteam med passion og kvalitet
Cheftræner Alexander Zinck og assistenttræner Martin Wichmann Nielsen står i spidsen for årgangen og arbejder målrettet med både det tekniske, taktiske og mentale spil.
Samtidig støtter holdleder Gert Hansen op om de daglige rammer, og årgangsansvarlig Peter Toft sikrer sammenhæng i træningsmiljøet og årgangens udviklingsspor.

Foto: U15 træner på Goalstation
Fodbold i AGF 1880 – hvor fællesskab og kvalitet går hånd i hånd
Som spiller i AGF 1880 U15 får du:
- Træning på Fredensvang – AGF’s historiske hjemmebane.
- Adgang til dygtige og engagerede trænere.
- Et stærkt fællesskab og et trygt klubliv.
- Samarbejde med trænere med UEFA Pro-licens og brug af moderne træningsværktøjer som Goal Station.
Du er velkommen – uanset dit udgangspunkt
Vi har plads til fodboldglade drenge med god indstilling og lyst til at udvikle sig. Uanset om du har spillet i mange år, eller først nu mærker motivationen vokse, er du velkommen.
Interesseret i prøvetræning?
Vi afholder løbende prøvetræninger og tager gerne en snak om dine muligheder.
Kontakt ungdomskonsulent i AGF 1880, Peter Toft for at høre mere: ptoft30@outlook.com // 51954801